Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (2022)

19.03.2017

Ako pomôcť deťom s zápchami – takmer všetci rodičia čelili tomuto problému. Čo potrebujete vedieť o zápche u novorodencov, aby ste sa nedostali do očí? V tomto článku zvážime najdôležitejšie informácie, ktoré môžu byť v praxi užitočné.

U detí je zápcha častým javom, najmä v prvých mesiacoch ich života, pretože práca v črevách ešte nie je dobre zavedená, nie je stabilná. Počnúc prvými dňami dojčené deti chodia na toaletu až 8-krát denne v súlade s počtom krmív a umelé ženy – až do 4 rokov. Postupne s dozrievaním sa počet vyprázdnení zníži. Treba tiež mať na pamäti, že tento proces je veľmi individuálnym javom. Nie všetky deti sú vyprázdňované denne. Vzhľadom na to, že dieťa je v tomto veku pod stálym dohľadom dospelých, bude pre nich ľahké zaznamenať akékoľvek zmeny frekvencie a kvality detskej stoličky, berúc do úvahy individuálne vlastnosti ich dieťaťa.

Obsah

 • 1 Príznaky zápchy
 • 2 Druhy zápchy u dojčiat
 • 3 Príčiny zápchy
 • 4 Podvýživa dojčiacich matiek
 • 5 Nedostatok mlieka pri dojčení
 • 6 Zmeny vo výžive dieťaťa
 • 7 Príliš skoré alebo nesprávne zavedenie doplnkových potravín do stravy dieťaťa
 • 8 Nedostatok vody v tele dieťaťa
 • 9 Dojčenie detí
 • 10 Hypodynamia dieťa
 • 11 Psychosomatické poruchy
 • 12 Závažné ochorenie
 • 13 Ako pomôcť svojmu dieťaťu doma s zápchou
 • 14 Masáž pre zápchu
 • 15 Šťavy repy
 • 16 klystír
 • 17 Detská stolička: norma a odchýlky
 • 18 dôvody
 • 19 Máma strava pre zápchu v dieťati
 • 20 Čo robiť so zápchou u dieťaťa
 • 21 prevencia
 • 22 Ako zistiť, že novorodenca má zápchu
 • 23 Možné príčiny koliky a zápchy u novorodencov
 • 24 Čo robiť so zápchou u novorodencov
 • 25 Ako urobiť klystír pre novorodenca so zápchou
 • 26 Ako masírovať bruško novorodenca so zápchou
 • 27 Správna masážna technika
 • 28 Dôležité nuansy
 • 29 lieky
 • 30 Čo odporúča Komarovsky, ak novorodenca zápcha
 • 31 prevencia
 • 32 Výživa pre zápchu u dojčiat
 • 33 Materská výživa v prípade zápchy u dojčených detí
 • 34 Kŕmenie na deti, ktoré sú kŕmené formulami
 • 35 Kŕmenie detí po šiestich mesiacoch
 • 36 Masáž pri liečbe zápchy u detí do jedného roka

Príznaky zápchy

Ak uplynulo viac ako 1 a 2 dni od posledného vyprázdňovania a ak chuť a spánok dieťaťa zmizli, neustále kričí,bezcitne podráždený alebo stuhnutý, silno sténuje, trhá nohami, utiahne ich do brucha, ohybom a bruška sa stáva hustšou, opuchnutou a stuženou, ako keby to bola zápcha u detí. Fekálne hmoty sú tiež predmetom zmien, stávajú sa viac viskóznymi a zhutnenými. Keď dieťa nemôže ísť na záchod, je konfrontovaný s nepríjemnou vnútornou bolesťou, ktorá mu dáva úzkosť, čo sa prejavuje vo svojom správaní. Spí nesprávne, odmieta jedlo, neustále plače a je rozmarný, čo zase vedie k narušeniu spánku a rytmu života rodičov. V takýchto situáciách často matky využívajú doma domáce lieky, ale môžu byť neproduktívne.

Ak je frekvencia recidívy zápchy vysoká, mali by ste vždy konzultovať s pediatrom, aby ste určili presnú príčinu problému a so svojím zvážením podnikli ďalšie aktívne kroky na pomoc dieťaťu.

Druhy zápchy u dojčiat

Organická zápcha (choroba Hirshprung) je pomerne zriedkavý fenomén spojený s vrodenými abnormalitami štruktúry a fungovania čriev dieťaťa, ktorý sa nachádza v materskej nemocnici.Jednoducho povedané, dieťa nemôže a ani nevie, ako sa skaziť. Problém takej zápchy je riešený len chirurgickým zákrokom.

Funkčná zápcha je bežnejším javom spojeným s oneskorenými detskými stoličkami. Problém takej zápchy môže byť vyriešený ako s liekmi, tak s inými prostriedkami (masáž, klystír, repný džús). Na výber správneho spôsobu liečby je potrebné v prvom rade určiť príčinu zápchy včas a správne.

Príčiny zápchy

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (1)Podvýživa dojčiacich matiek

Trávenie dieťaťa priamo závisí od zloženia a kvality materského mlieka, teda od toho, čo a ako ženie žena. Nadmerná konzumácia potravín, ako je mäso, ryža, vdolky, čaj, káva a iné dojčiacou matkou, môže zapríčiniť zápchu u dieťaťa. Materská diéta by sa mala opatrne a selektívne pristupovať, s určitými obmedzeniami. Mala by jesť viac potravín obsahujúcich vlákninu. Okrem toho, ak matka užívala antibiotiká, u novorodenca dochádza k narušeniu mikroflóry, čo môže spôsobiť ťažkosti pri defekácii.

Nedostatok mlieka pri dojčení

Telo dieťaťa, nakonfigurované na strávenie požadovaného množstva jedla, v prípade nedostatku takéhoto jedla v dôsledku nedostatku mlieka od matky, dáva reakciu vo forme zápchy.

Zmeny vo výžive dieťaťa

Často so zmenou detskej výživy, napríklad počas prechodu z dojčenia do zmesi, dojčiaci systém detí nemá čas na reštrukturalizáciu a spôsobuje poruchy v podobe zápchy.

Príliš skoré alebo nesprávne zavedenie doplnkových potravín do stravy dieťaťa

Často mamičky sa ponáhľajú, aby svoje dieťa dali bežným dospelým jedlom a to spôsobuje narušenie trávenia dieťaťa. Pediatri odporúčajú, aby dojčatá dostali doplnkové potraviny najskôr šesť mesiacov. Niekedy, keď dieťa dosiahne príslušný vek, mamičky preháňajú to s množstvom doplnkových potravín. Detský tráviaci systém sa nedokáže vyrovnať s týmto množstvom nového jedla.

Nedostatok vody v tele dieťaťa

Nedostatok vody sú najčastejšie skúsené deti, ktoré sú na umelom kŕmení. Aj v horúcom počasí dieťa môže zvýšiť hladinu potenia, čo môže viesť k dehydratácii a tuhnutiu výkalov.Aby sa zabránilo problémom s ťažkým vyprázdňovaním, mali by mať deti dostatočnú a pravidelnú vlhkosť vo svojom tele po celý deň. V lete je potrebné zvlhčovať vzduch v miestnosti.

Dojčenie detí

Tento prirodzený, nevyhnutný, ale taký bolestivý proces je často sprevádzaný bočnými symptómami, ako je zníženie imunity, horúčka a dokonca aj zápcha.

Hypodynamia dieťa

Zápcha môže byť vyvolaná nečinnosťou malého človeka, aby sa zabránilo tomu, aby rodičia určite robili fyzické cvičenia s ich deťmi. V takýchto prípadoch je užitočné, aby sa deti plazili viac na bruchu.

Psychosomatické poruchy

Oneskorenie stolice počas pôrodu môže byť tiež spôsobené poruchami v psycho-emocionálnom stave dieťaťa, napríklad počas dlhodobej odlúčenia od matky.

Závažné ochorenie

Zápcha u detí môže byť príznakom chorôb, ako je nedostatok dolichosigmoidov alebo laktázy, takže v prípade zrážky s týmto problémom sa dieťa dôrazne odporúča navštíviť lekára.

Ako pomôcť svojmu dieťaťu doma s zápchou

Laxatívum kontraindikované novorodencom! Najprv by ste mali konzultovať s odborníkom.

Nezanedbávajte príležitosť hovoriť so svojím pediatrom, ktorý vie presne to, čo môžete urobiť doma, ak je zápcha u detí, a dá vám osvedčené tipy. Mnohí lekári nie sú priaznivcami drogovej liečby zápchy u veľmi malých detí, ale môžu poradiť s liekmi – "Dupholac" na báze laktulózy, ktorý sa môže odoberať od narodenia a neskôr – "Bifidumbakterín" a "Linex" obsahujúci dobré baktérie. probiotiká obnoviť zdravú črevnú mikroflóru. Existujú bezpečné a účinné protidrogové prostriedky, ktoré možno použiť doma.

(Video) Ako uspať bábätko

Masáž pre zápchu

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (2)Pre slabú zápchu masáž pomáha veľa. Malá predbublička sa musí zahriať teplou uterákom. Pravidlo vykonávať takúto masáž: jemne zdvihnite brucho dieťaťa v kruhovom, hladkom pohybe v smere hodinových ručičiek, mierne stláčajte; nedávajte silné a ostré pohyby! Môžete tiež jemne a jemne vytiahnuť dieťa k nemu.Teplo obočia matky je tiež veľmi prospešné pre psycho-emocionálny stav dieťaťa. Aj v kombinácii s masážou môžete urobiť niekoľko fyzických cvičení s detskými nohami, ako sú nožnice alebo bicykel.

Po takých mechanických účinkoch plyny uniknú z čreva dieťaťa a príde dlho očakávaná úľava. Masáž je vynikajúcim preventívnym nástrojom na zbavenie sa meškania stolice v budúcnosti a zlepšenia fungovania črevného traktu ako celku. Pred začatím masáže sa tiež obráťte na svojho lekára, aby ste nepoškodili také krehké a stále nedostatočne silné detské orgány. Je lepšie, ak prvú masáž vykoná skúsený odborník a ukáže vám, ako to urobiť správne.

Šťavy repy

Tiež so slabou zápchou a ako profylaktická, šťavou z červenej repy, ktorá dobre funguje v tráviacom systéme pre deti, môže pomôcť, ale pri bolestivej a dlhodobej retencii stolice môže byť neúčinná. Okrem toho použite tento nástroj iba vtedy, ak dieťa už pozná potraviny pre dospelých.

klystír

Jedným z bežných predstáv rodičov je, že liek na zápchu je klystýr. To nie je tak! Je vhodné uchýliť sa k klystýre iba ako posledná možnosť a len so súhlasom lekára. Na prvý pohľad má takýto efektívny prostriedok len krátkodobý účinok, ktorý vyplachuje pomocou vody prirodzenú mikroflóru z čriev dieťaťa a to zhoršuje problém v budúcnosti. S klyzmami sa recidívy zápchy budú opakovať v budúcnosti. Je pravda, že sú zanedbané situácie, kedy je klystírka nevyhnutná.

V takýchto prípadoch dôkladne umyte ruky, vezmite malý klystýr (číslo 1) a naplňte teplou vriacou vodou do objemu 25 ml. Špička klystíru sa rozmaže sterilizovaným rastlinným alebo kvapalným parafínom použitím vaty a veľmi starostlivo sa vloží do konečníka dieťaťa o 3 až 4 cm. Predbežne uvoľnite vzduch z klyzmatu. Voda sa uvoľňuje do čriev veľmi jemne. Po vybratí špičky jednou rukou by druhá mala držať zadok dieťaťa stlačený po dobu 3-5 minút tak, aby voda nevytekla von. Takýto postup povedie k skorému vyprázdňovaniu a úľavu čriev dieťaťa.Niekedy v ťažkých prípadoch sa na konci pipety používajú extrémne opatrenia na používanie sviečok vyrobených z glycerínu, masla alebo rastlinného oleja, ktoré dráždia steny črevného zvierača a zmierňujú výkaly.

Detská stolička: norma a odchýlky

V prvých 2-3 dňoch bude stolička iba raz alebo dvakrát. Nebojte sa, toto je normálny stav v tomto období. S nárastom výživy materského mlieka sa stolica zvýši.

V prvých dňoch je stolička novorodenca tmavá a hustá, akumuluje sa v tele pred narodením. Po obdržaní mlieka sa stolica postupne stáva mäkkou a ľahkou. Je zvyčajne žltá, opálená, zelená žltá alebo zelená.

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (3)

Prvých šesť týždňov sa stolička vráti do normálu a prejde 2-5 krát denne. Ak sa vyskytne menej ako dvakrát, potom je normálne, ak dieťa dostatočne zahltí a zváži.

Ak je množstvo stolice mierne pod normálnou hodnotou, nemali by ste sa obávať. Kým dieťa dobre zdvíha a je pokojné, potom je všetko v poriadku. Nepokúšajte sa poskytnúť svojmu dieťaťu "pomoc" vo forme laxatív a špeciálnych štiav. Bolí to len.

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (4)

Skôr ako začnete liečiť zápchu novorodencov počas dojčenia, pokúste sa určiť príčiny výskytu tejto choroby a podľa možnosti ju odstrániť.

dôvody

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (5)

Máma strava pre zápchu v dieťati

Niektoré príčiny zápchy u detí môžu byť odstránené sami, po ktorých sa stolica vráti do normálu. Napríklad zastavte kŕmenie a vráťte sa do dojčenia alebo zmente stravu.

To neznamená, že je potrebné vylúčiť tieto produkty z diéty. Jednoducho dodržiavajte odporúčané dávkovanie. Prečítajte si správnu výživu ošetrujúcej matky tu //vskormi.ru/mama/food/dieta-pri-grudnom-vskarmlivanii/.

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (6)

Produkty nielen prispievajú k výskytu zápchy u detí, ale tiež zmierňujú ochorenie. Ak to chcete urobiť, jesť otruby a repu, slivky, sušené marhule a sušené slivky. Sušené ovocie na kojenie je vynikajúce riešenie na liečbu zápchy. Okrem toho je to výborná pochúťka v čase, keď je zakázané množstvo sladkostí.

Ale s repy by mal byť opatrný. Tak často spôsobuje alergie u dieťaťa. Repy bude perfektne nahradená cukornatosťou, čo má tiež pozitívny vplyv na trávenie dieťaťa.

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (7)

Takéto výrobky pomôžu eliminovať zápchu počas dojčenia, a to nielen u dieťaťa, ale aj u matky.

(Video) BabyClub Dr.Max – Fyzioterapia – Kolika u detí – 1. diel

Čo robiť so zápchou u dieťaťa

Existuje celý rad metód, ktoré pomôžu deťom. Jeden, čo sme už zaznamenali – zmena stravy alebo výmena zmesi. Ak to však nepomôže, môže sa použiť určitá liečba. Použite tieto metódy v navrhovanom poradí, ale nie naopak.

Urobte klesajúci kruhový pohyb v smere hodinových ručičiek okolo pupka 5-10 krát. Striedavo ohnúť a odblokovať nohy tak, aby predná plocha stehna bola pritlačená k bruchu. Vykonajte 5 krát. Vytiahnite ohnuté nohy k bruchu a narovnávajte. Opakujte cvičenie aj 5 krát.

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (8)

Dajte dieťa do žalúdka pred každým kŕmením 2-15 minút. Začnite s minimálnym časom a ako ste starší, postupne pridávajte minúty.

Vylučte potraviny, ktoré majú fixačné vlastnosti a zapnite potraviny, ktoré zlepšia trávenie dieťaťa. Tieto produkty sme uviedli skôr. Ak je dieťa podávané na fľaše, je pravdepodobné, že zmes sa má zmeniť. Mnohé matky si vyberú fermentované mlieko z Nutrilon, Nan alebo Nutrilak.

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (9)

Pamätajte, že zmes vyžaduje ďalšie dopeivaniya. Pri umelom kŕmení dieťa často nemá dostatok vody, a preto dochádza k zadržaniu stolice., Pridajte do zmesi 2 čajové lyžičky pitnej vody (10 ml) denne. Každý mesiac života dieťaťa zvyšujte dávku o ďalšie dve lyžice.

Pokiaľ strava a masáž nevyriešia problém, potom pomôže liečba liekom. Duphalac, Espumizan alebo Plantex vám môžu pomôcť.

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (10)

Ak Vám Váš lekár predpísal tabletky, dodržujte odporúčania a neprekračujte dávku!

Jednou z účinných metód sú glycerínové sviečky. Dráždia rektálnu sliznicu a zvyšujú motilitu.

Extrémnym spôsobom je klystýr. Časté používanie tohto nástroja vedie k intestinálnej dysbióze, nedostatku vitamínov a minerálov. Ak chcete vyliečiť novorodenú zápchu počas dojčenia, použite najmenšiu injekčnú striekačku s 1 mernou špičkou.

Na roztok použite varenú vodu s teplotou 30 stupňov nad nulou alebo zmes vody s kvapkami oleja.

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (11)

prevencia

Zápcha u dieťaťa sa ľahko zabráni. Je nevyhnutné iba správne dodať tela dieťaťa kvapalinou. Lekári určili mieru pitnej vody, ktorá by mala spotrebovať dieťa na kilogram hmotnosti.

veku dieťaťa

množstvo vody na 1 kg hmotnosti

prvých 10 dní života90 ml
10 dní – 3. mesiac135 ml
až pol roka150 ml
6. až 9. mesiac140 ml
po 9 mesiacoch130 ml
1-3 rokypostupne znižovať od 120 do 100 ml
4-7 rokov95-75 ml
7-10 rokov70 až 50 ml

Dobrou prevenciou bude denné používanie olivového oleja v malých množstvách v zložení rôznych jedál. Pridajte do stravy ošetrujúcich matiek olivový olej môže byť mesiac po pôrode.

Pamätajte si, že je lepšie predchádzať problému, než sa s ním zaoberať. Vyberte prevenciu, nie liečbu.

Ako zistiť, že novorodenca má zápchu

Ak chcete zistiť, či vaše dieťa má problémy s pohybom čriev, je potrebné sledovať frekvenciu stolice, štruktúru a farbu výkalov.

(Video) 6. diel - Hnačka - kedy stačí samoliečba

 1. Defekcia by nemala dieťaťu spôsobovať nepríjemné pocity. Úzkosť, intenzívne napätie a plačúca signálna zápcha, ktorej liečba sa nemôže odložiť;
 2. Pre dojčatá sa za normu považujú 4-10 črevné pohyby denne. S každým mesiacom sa toto číslo znižuje, u jedného ročného dieťaťa sa stolička vyskytuje už raz denne. Ale aj keď dieťa nemá denné črevné pohyby, nemusí to naznačovať prítomnosť patológií;
 3. Konzistencia výkalov u dojčiat v prvom mesiaci života je mäkká, húževnatá. S vekom sa postupne približuje tvaru "klobásy";
 4. Farba výkalov je ovplyvnená výživou dieťaťa.Pred zavedením doplnkového kŕmenia je stolica žltá a potom hnedá.

Môže sa pozorovať vracanie, abdominálna distenzia. V tomto prípade je prevencia proti defekácii vysokou hustotou výkalov.

Možné príčiny koliky a zápchy u novorodencov

 1. Anatomické defekty hrubého čreva; Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (12)
 2. Nesprávna výživa dojčiacich matiek. Viazanie detskej stoličky môže byť vyvolané jedlami ako mäso, mlieko, káva, čierny čaj, orechy, biely chlieb, ryža, kakao;
 3. Dehydratácia dojčaťa;
 4. Zavedenie komplementárnych potravín príliš skoro, náhrada zmesi;
 5. Nedostatok vlákniny. Vzniká v dôsledku neochoty detí jesť ovocné a zeleninové pyré;
 6. antibiotiká;
 7. Psychologické príčiny (oddelenie od matky);
 8. Matky nemajú mlieko. V tomto prípade je výsledná výživa úplne absorbovaná telom;
 9. Črevná kolika sa môže vyskytnúť, ak dieťa prehltne počas kŕmenia vzduch.

Čo robiť so zápchou u novorodencov

 1. Najprv je potrebné odstrániť najzreteľnejšie príčiny porúch trávenia: prispôsobiť matčinu stravu počas dojčenia alebo nahradiť vzorec umelým mliekom. Je dôležité dodržiavať režim pitnej vody.Negatívna reakcia organizmu môže byť tiež spôsobená príliš skorým alebo nesprávnym zavedením doplnkových potravín;
 2. Ak sa situácia nemení k lepšiemu, vylúčenie chorôb, musíte vyšetriť gastroenterológ, endokrinológ a neurológ. Ak sa zistí patológia, lekár poskytne potrebné odporúčania, ktoré treba dodržiavať;
 3. Často dajte dieťa na brucho. Môžete použiť mierne ohriatú plienku na žalúdok. Teplo materského tela má tiež pozitívny účinok;
 4. Problém zápchy u detí vo veku 6-8 mesiacov možno vyriešiť pomocou ovocného pyré zo sliviek, marhúľ, broskýň, jabĺk, ako aj čerstvo stiahnutých šťáv zriedených vodou, odvar zo zmesi sušeného ovocia. Začnite s lyžičkou a na základe výsledku určite optimálnu dávku.

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (13)

Ako urobiť klystír pre novorodenca so zápchou

Pred začatím postupu pripravte všetko, čo potrebujete:

 • malá balónová hruška tvarovaná jemným hrotom. Lekárne spravidla ponúkajú tieto typy zariadení: číslo 1 pre novorodencov a číslo 2 pre dojčatá;
 • varená voda 24-25 stupňov.Príliš studená kvapalina môže spôsobiť kŕč a teplý nebude mať požadovaný účinok. Môžete pridať lyžicu harmančeka odvar;
 • detský krém alebo vazelína, konopný olej na mazanie konečníka a špičky balónika;
 • plátno a čistú plienku;
 • pre pohodlie môžete použiť plienku.

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (14)

Ako urobiť detskú klystýru? Tu je podrobný pokyn:

 1. Varíme kaučukovú kazetu niekoľko minút. Odstráňte zvyšnú vodu z neho. Môžete zabaliť "hrušku" do čistého handričku, otočte hrot dole a počkajte, kým tekutina unikne;
 2. Všetko potrebné príslušenstvo položte na posteľ alebo na stôl na prestavenie. Roztierajte plátno, vložte do nej plienku, umiestnite krém, teplú vodu a plienku. Tekutina by nemala mať čas vychladnúť, uistite sa, že je teplá;
 3. Umyte ruky mydlom a vodou.
 4. Baby zložte pod pás, umyte mydlom a vodou. Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (15)
 5. Dieťa by malo ležať na chrbte. Nohy sa jemne zložia a šíria. Rozdrviť drobky láskyplným rozhovorom. No, ak vám niekto z rodiny pomôže a urobí nejaký hluk s chrastíčkou;
 6. Skontrolujte, či je voda studená. Vytiahnite vzduch zo striekačky a nasajte tekutinu.Optimálny objem pre novorodenca je 20-30 ml, pre dieťa 40-50 ml;
 7. Liečte konečník dieťaťa a špičku hrušky so smotanou alebo olejom;
 8. Ľahko stlačte nádobu, kým sa nezobrazí kvapka vody. Držte injekčnú striekačku v pravej ruke, roztiahnite stehno dieťaťa ľavou rukou a potom jemne otočte špičku do hrotu 2-3 cm;
 9. Pomaly vstúpte do tekutiny, upnite hýždeň a pomaly odstráňte injekčnú striekačku. Držte prdel ďalších päť minút, zabaľte drobky do plienky alebo noste plienku. Vyprázdnenie sa môže vyskytnúť po nejakom čase av niekoľkých krokoch.
 10. Umyte svoje dieťa, vymeňte oblečenie na čistenie, kŕmenie a pohladenie. Nezabudnite umývať náradie. Je to hotovo!

5 týždňov tehotenstva: čo sa stane Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (16) s telom ženy a plodom nájdete v našej publikácii.

O príznakoch mimomaternicového tehotenstva v skorých štádiách si prečítajte tento článok.

Tu sa naučíte, ako správne vypočítať deň ovulácie.

Ako masírovať bruško novorodenca so zápchou

Procedúra masáže by sa mala vykonávať niekoľkokrát denne, jednorazové manipulácie neprinesú požadovaný účinok.

príprava:

 • aby nedošlo k poškodeniu jemnej pokožky dieťaťa, krátkym nožom, ruky by mali byť čisté;
 • miestnosť by mala mať pohodlnú teplotu;
 • aplikujte na dlani nejaký olej alebo smotanu a roztierajte ju rovnomerne;
 • aby prebytočný vzduch unikal zo žalúdka, držte dieťa "stĺpcom";
 • po kŕmení by mala trvať najmenej hodinu, aby nevzniklo zvracanie;
 • povrch, na ktorom leží dieťa, by mal byť mierne tuhý, poskytnúť podporu pre chrbát.

Masírovať, keď je dieťa uvoľnené a v dobrej nálade, v takom prípade jeho brušná stena zostáva nezatlakovaná a účinok bude najúčinnejší.

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (17)

Správna masážna technika

Jednoduché manipulácie môžu zvýšiť schopnosť hladkých svalov gastrointestinálneho traktu znížiť, uľahčiť vylučovanie plynov a výkalov. Trvanie zasadnutia by nemalo presiahnuť desať minút.

Postupujte podľa nasledujúcich krokov:

 • dajte dieťa na chrbát;
 • ľahko zdvihnite bruško 10-krát smerom doprava;
 • dať zápästie na pupku, ďalšiu ruku na špirálové pohyby, mierne lisovanie;
 • Ľavá a pravá strana brušnej steny sa trochu intenzívnejšie masíruje;
 • v dolnej časti brucha, kde sa nachádza tlusté črevo, pracuje s prstami, opakuje obrysy písmena "P";
 • vykonávajte jemné vibračné pohyby a ľahké šoky;
 • Otočte dieťa na brušku a zdvihnite ho pozdĺž chrbta, začínajúc od lopatiek a končiac sakrálnou oblasťou.

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (18)

Dôležité nuansy

Keď sa rozhodnete riešiť zápchu s pomocou masáže, je potrebné vziať do úvahy, kedy je to zakázané, aby sa nepoškodilo zdravie.

Je potrebné opustiť masáž, ak:

 • dieťa je letargické, jeho tvár je bledá;
 • kožná vyrážka alebo poškodenie;
 • krv je viditeľná vo výkaloch;
 • zápcha sprevádzaná hypertermiou;
 • brucho je veľmi napäté, opuchnuté na jednej strane;
 • keď sa dotknete žalúdka, drobky začnú plakať.

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (19)

lieky

Pri systematickom oneskorení stolice sú predpísané lieky. Terapia bude rovnaká ako u dojčenia a umelého kŕmenia.

 1. Pre deti do jedného roka sú vhodné laktulózové prípravky, napríklad Duphalacový sirup. Liečivo nie je návykové, maximálna jednorazová dávka je päť mililitrov;
 2. Pre deti staršie ako šesť mesiacov môžete dostať mierne preháňadlo Forlax;
 3. Glycerínové čapíky môžu byť tiež použité na podporu črevných pohybov;
 4. Laxatívne prípravky s dráždivým účinkom a soľné osmotické látky sú kontraindikované u detí mladších ako jeden rok.

Je dôležité mať na pamäti, že používanie liekov na zápchu by nemalo byť pravidelné. Je potrebné identifikovať príčinu porušenia čriev a odstrániť ju.

(Video) Kolika a bolesť bruška

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (20)

Čo odporúča Komarovsky, ak novorodenca zápcha

Doktor Komarovský poskytuje niekoľko tipov na zmiernenie stavu dieťaťa. Ak tieto opatrenia nepomáhajú, obráťte sa na špecialistu.

Čo robiť, ak majú deti zápchu?

 • vykonajte cvičenie "bicykel": striedavo otočte nohy dieťaťa 10 krát;
 • dajte dieťa do teplej kúpeľa;
 • Masáž dieťa bruško, kryt s teplou plienku.

prevencia

 1. Hlavnou metódou prevencie je správna výživa dojčiacej matky a dieťaťa. Ak existuje predispozícia odložiť kreslo, matka by mala pravidelne používať repu, sušené slivky, marhule. Ale pečenie, múka a tučné jedlá budú musieť obmedziť;
 2. Ak sa zápcha opakuje často, použite špeciálny vzorec na kŕmenie;
 3. Dieťa sa musí pohybovať, dostatok času stráviť na čerstvom vzduchu;
 4. Procedúra vyprázdňovania by sa mala uskutočňovať v uvoľnenej atmosfére, najlepšie v tom istom čase.

Čo robiť so zápchou u novorodenca - Hemoroidy (21)

Odstránenie zápchy si vyžaduje integrovaný prístup. Je potrebné dodržiavať odporúčania lekára a podávať lieky na dieťa len pod dohľadom špecialistu. Dôležité je sledovať stravovanie a dostatok tekutín, aby sa zabránilo problémom s črevom.

A trochu viac informácií o zápche u novorodencov – v ďalšom videu.

Výživa pre zápchu u dojčiat

Liečba zápchy u dieťaťa by mala byť komplexná a musí zahŕňať určité zmeny vo výžive. Sú vymenovaní s ohľadom na vek dieťaťa a na aký typ potravín používa počas tohto obdobia. Pre deti do šiestich mesiacov je jedinou potravou materské mlieko alebo dojčenská výživa. Po dosiahnutí veku šiestich mesiacov sa nové produkty postupne zavádzajú do stravy dieťaťa, čo môže spôsobiť konsolidáciu alebo uvoľnenie stolice.

Materská výživa v prípade zápchy u dojčených detí

Pri zápche u detí, ktoré konzumujú výlučne materské mlieko, liečba by mala začať opravou výživy dojčiacej matky. Zloženie materského mlieka závisí od výrobkov, ktoré žena konzumuje počas laktácie.

Pri oneskorení defekácie u dojčeného dieťaťa je potrebné dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • konzumovať viac potravín bohatých na hrubé vlákniny (zelenina, ovocie, obilniny);
 • vylúčiť výrobky, ktoré môžu spôsobiť zápchu (ryža, krupica, biely chlieb a sladké pečivo, mastné mäso, čierny čaj atď.);
 • piť viac tekutín;
 • zahŕňajú produkty s preháňacím účinkom (melón, sušené slivky, sušené marhule, figy, repa, tekvica);
 • jesť mliečne výrobky (kefír a jogurt), čo prispieva k pravidelnému vyprázdňovaniu čriev.

Dôležité: Niekedy nedostatok materského mlieka v matke môže viesť k zápche u dieťaťa, čo si vyžaduje zavedenie doplnku na odstránenie tohto problému.

Kŕmenie na deti, ktoré sú kŕmené formulami

Dojčatá, ktoré sú nakŕmené alebo zmiešané, sú s väčšou pravdepodobnosťou postihnuté zápchou ako deti, ktoré jedia len do materského mlieka.Je to spôsobené tým, že aj napriek vysokému stupňu adaptácie moderných mliečnych zmesí sú v zložení príliš odlišné od materského mlieka a neberú do úvahy individuálne potreby každého dieťaťa v určitom období.

Ak v tomto prípade dochádza k zápche u novorodencov, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je poradiť sa s pediatrom. Je pravdepodobné, že odporúča dať dieťaťu viac vody a ak požadovaný výsledok ešte nie je, potom vymeňte vzorec za iný. Mliečne zmesi obsahujúce užitočné baktérie mliečneho kvasenia a posilňujúca intestinálna motilita sú vhodné na normalizáciu práce čreva a pravidelnej stolice.

Dôležité: Nahradenie dojčenskej výživy pre kŕmenie vášho dieťaťa by sa malo vykonávať pod dohľadom lekára.

Kŕmenie detí po šiestich mesiacoch

Po 6 mesiacoch sa do stravy dieťaťa zavádzajú nové produkty pre dospelých. Pre deti, ktoré sú náchylné na zápchu, sa odporúča začať kŕmiť zeleninou, plodmi bohatými na hrubé vlákniny, ktoré zvyšujú črevnú pohyblivosť a tvorbu mäkkých stolíc s mäkkou textúrou.Zelenina a ovocie pre deti pripravujú štiepané zemiaky a čerstvo stlačené šťavy zriedené vodou.

Keď zápcha pomáha dobre:

 • mrkvová šťava;
 • slivky, marhule, broskyne, jablká;
 • odvarky a kompóty zo sušeného ovocia;
 • obilniny bohaté na vlákninu (ovsená vňať, kukurica, pohánka);
 • fermentované mliečne výrobky prispôsobené určitému veku dieťaťa.

Dôležité: Ak je zápcha dieťaťa spôsobená alebo je sprevádzaná zvýšenou tvorbou plynu, odporúča sa mu dať čaj s feniklom, ktorý si môžete kúpiť v lekárni alebo vyrobiť sami zo semien feniklu.

Masáž pri liečbe zápchy u detí do jedného roka

Príčinou zápchy u mnohých novorodencov je nedostatočné rozvinutie nervových zakončení v stene hrubého čreva, čo vedie k dočasnej neschopnosti správne kontrastovať a podporovať črevný obsah na konečníku. Táto podmienka je fyziologickým znakom vývoja detí a nevyžaduje žiadne osobitné zaobchádzanie, pretože prechádza na vlastné dva mesiace. Môžete však pomôcť dieťaťu zlepšiť činnosť čriev masážou brucha a nabíjaním.Tieto metódy sú bezpečné a ľahko použiteľné, od rodičov nevyžadujú žiadne špeciálne vedomosti a zručnosti.

Ako pomôcť novorodencovi s zápchou prostredníctvom nabíjania a masáže? Odporúča sa vykonať nasledujúce cvičenia:

 1. V smere hodinových ručičiek dieťa s teplou dlaňou nad bruško, vyhýba sa náhlym pohybom. Stačí stačiť iba 5-10 takých kruhových pohybov.
 2. Alternatívna flexia a predĺženie (5-krát) nohy dieťaťa v kolenných kĺboch ​​v polohe na chrbte. Pri vykonávaní tohto cvičenia by sa predná plocha detského bedra mala pri ohnutí tlačiť na brušku.
 3. V polohe dieťaťa, ležiaceho na chrbte, vytiahnite nohy k bruchu, ohýbajte ich v kolenách a striedavo narovnáte jednu alebo druhú nohu. Opakujte 5 krát pre každú nohu.
 4. V polohe na ľavej strane urobte detské cvičenie "bicykel".
 5. Umiestnenie dieťaťa na brušku od 2 do 15 minút v závislosti od jeho veku.
 6. V polohe dieťaťa, ležiaceho na žalúdku, hýbejte pohyby s dlaňou na chrbte smerom od lopatky k chvostu. Vykonajte 5 opakovaní.

Cvičenie uvedené vyššie pomáha zlepšiť črevnú peristaltiku a uľahčiť jej vyprázdňovanie.

Dôležité: Pozitívny vplyv na činnosť čriev má otepľovanie.Zmierňujú kŕče a pomáhajú uvoľniť svaly hrubého čreva, čo je obzvlášť dôležité pre spastickú zápchu. K tomu použite teplú plienku na bruchu dieťaťa, vložte ju do teplej kúpeľa alebo jednoducho aplikujte brucho na brucho matky alebo otca.

(Video) Pregnancy 29 weeks - Baby development in the third trimester - Life Evolution #24

Videos

1. 16. diel - Hnačka - ako správne rehydratovať?
(Bez Receptu)
2. Prírodná rozpustná vláknina Optifibre®
(Nestlé Health Science CZ/SK)
3. 1982-0711 From Heart to Sahasrara, Derby, England, DP
(Teachings of H.H. Shri Mataji Nirmala Devi)
4. Ako správne pripraviť ľanové semená? a vyčistiť čreva, liečenie gastritídu, vredy, zápcha
(Доктор Скачко)
5. Análne žľazy psov (MILÁČIKOVO)
(Televízia JOJ)
6. Ako prežiť tehotenstvo a pôrod a nezblázniť sa
(mojguru kurzy)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Nicola Considine CPA

Last Updated: 09/28/2022

Views: 6161

Rating: 4.9 / 5 (49 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Nicola Considine CPA

Birthday: 1993-02-26

Address: 3809 Clinton Inlet, East Aleisha, UT 46318-2392

Phone: +2681424145499

Job: Government Technician

Hobby: Calligraphy, Lego building, Worldbuilding, Shooting, Bird watching, Shopping, Cooking

Introduction: My name is Nicola Considine CPA, I am a determined, witty, powerful, brainy, open, smiling, proud person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.